Karoseria motorów, tak jak innych pojazdów podatna jest na różnego rodzaju uszkodzenia fizyczne. Mogą się one przytrafić się zarówno w trakcie jazdy, jak i podczas garażowania pojazdu. Same rysy, odpryski lakieru są o tyle groźne, że są miejscem wzmożonego osadzania się wilgoci na karoserii, a to z kolei bywa główną przyczyną pojawienia się ognisk korozji.

Co zagraża karoserii motoru, przechowywanego w garażu?

Wydawać by się mogło, że skoro schowamy nasz motor przed słońcem, wiatrem, mrozem, opadami atmosferycznymi, to karoseria pojazdu jest już bezpieczna. Otóż z przykrością informujemy, że nie jest. Na stan lakieru, karoserii motoru ma wpływ szereg czynników, z których czynniki atmosferyczne są jedynie jednymi z wielu, jakie zagrażają motorowi. Zarysowania lakieru mogą się zdarzyć w wyniku osadzającego się na karoserii kurzu i nieumiejętnych bądź wykonywanych w pośpiechu próbach jego usunięcia. Drugim czynnikiem mogącym uszkodzić delikatną powłokę lakieru są odchody owadów, gryzoni, które mogą okresowo bytować w garażach.

Dlaczego domowe płachty nie chronią karoserii?

Chcąc właściwie zadbać o karoserię motoru, pokrowiec musi być dopasowany maksymalnie do kształtu pojazdu, aby go obejmował niemalże wraz z kołami. Żadna płachta, koc nie da nam takiej ochrony, ani nie zagwarantuje, że nie będzie się przemieszczać po pojeździe. W przypadku pokrowców na motor ważna jest gramatura, miękkość materiału, ale również jego wytrzymałość na rozdarcia, wodę i promienie UV. Dobrej jakości pokrowce będą zarówno chroniły przed wodą z zewnątrz, jak i będą też paro przepuszczalne.