Dbanie o karoserię samochodów zabytkowych – jak wybrać pokrowiec na auto?

Samochód

Dbanie o karoserię aut zabytkowych pomaga zachować w dobrej kondycji lakier pojazdu. Ochrona oryginalnej, fabrycznej warstwy lakieru, to priorytet w aucie zabytkowym. Wpływa na „wartość” samochodu. Karoseria wymaga szczególnej pielęgnacji. Zaleca się stosowanie środków, które pozwolą zachować oryginalną warstwę lakieru w jak najlepszej kondycji. Ważna jest ochrona auta przed środowiskiem zewnętrznym, kurzem, zwierzętami, promieniowaniem UV.

Dlaczego dbanie o stan karoserii w zabytkowym aucie jest ważne?

Auto zabytkowe wymaga szczególnego . Biorąc pod uwagę, że auto staje się zabytkowym gdy przekroczy 25 lat. Są od tej zasady pewne wyjątki, mówiące np. o innowacyjnych rozwiązaniach konstrukcyjnych w pojeździe, ale najczęściej decyduje o tym wiek pojazdu.

Istotne jest jednak, że aż 75% (minimalnie) części samochodu musi być oryginalna, zwłaszcza jeśli chodzi o karoserię, zawieszenie, silnik. Dlatego dbanie o karoserię jest niezwykle ważne. Zwłaszcza w sezonie jesienno – zimowym, gdy pojazd jest pod wiatą, a nie w garażu, choć i tam warto osłaniać auto pokrowcem na samochód.

Dlaczego pokrowiec na auto jest ważny?

Decyzja o zakupie pokrowca to same korzyści. Pomaga chronić warstwę oryginalnego lakieru auto i jest uzupełnieniem czynności jakie wykonujemy by dbać właściwie o karoserię aut. Ochroni on lakier przed chociażby:

  • szronem i śniegiem
  • śladami zwierząt chodzących po aucie
  • sokami z drzew i liści w tym przed żywicą,
  • przed ptasimi odchodami,
  • olejami, smarami,
  • wiatrem, różnicami temperatur,
  • rdzą
  • matowieniem i miejscowym odbarwieniom lakieru.

Jak pokrowiec pomaga w dbaniu o karoserię?

Ważne jest, aby dobrać go maksymalnie do modelu auta. Pokrowce szyte na poszczególne modele aut, z uwzględnieniem typu nadwozia pojazdu (sedan/kombi/hatchback). Dbanie o karoserię opiera się na woskowaniu, polerowaniu lakieru zwłaszcza przed zimą. Pokrowiec dodatkowo zabezpieczy niemal w 100% powłokę lakierową przed jakimkolwiek uszkodzeniem. Do tego jest on wodoodporny, paro-przepuszczalny i nie rysuje karoserii. Można go używać zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *